PN-PT: 10.00 - 17.00 tel: 887 4444 22

Jak dobrać kaloryczność diety?

Jak dobrać kaloryczność diety?

Każdy rodzaj diety na który się decydujemy, powinien być odpowiednio dostosowany zarówno do naszego wieku, wagi i wzrostu, jak i do stanu zdrowia, aktywności fizycznej, trybu życia jaki prowadzimy oraz do celu jaki zamierzamy osiągnąć.
Każdy rodzaj diety na który się decydujemy, powinien być odpowiednio dostosowany zarówno do naszego wieku, wagi i wzrostu, jak i do stanu zdrowia, aktywności fizycznej, trybu życia jaki prowadzimy oraz do celu jaki zamierzamy osiągnąć. Diety odchudzające opierają się na różnorodnych zasadach, które nieustannie się zmieniają, coraz bardziej uskuteczniając efektywne pozbywanie się nadprogramowych kilogramów.

Jak dobrać kaloryczność diety?

Mając do czynienia z wieloma rodzajami diety, bardzo ciężko jest nam wybrać taką, która sprawdzi się w naszym przypadku i spełni wszelkie oczekiwania. Decydując się na konkretny plan dietetyczny, często zastanawiamy się nad jego kalorycznością. Jeśli wybieramy się do dietetyka na konsultacje, problem związany z kalorycznością mamy rozwiązany. Dietetyk na podstawie szeroko przeprowadzonego wywiadu, dobierze dla nas odpowiednią kaloryczność diety, która dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W przypadku, gdy sami musimy sprostać zadaniu dobrania odpowiedniej kaloryczności diety, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora kalorii, dzięki któremu będziemy mogli obliczyć swoje dziennie zapotrzebowanie kaloryczne.
Nie możemy przyjmować za mało kalorii, ponieważ będziemy zmęczeni i pozbawieni energii. Restrykcyjne diety, które dostarczają zbyt małą ilość kalorii naszemu organizmowi, są w stanie doprowadzić do jego wyczerpania i do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. W ostateczności po zakończeniu takiej diety, z pewnością zrazimy się do diet odchudzających i będziemy borykać się z efektem jojo.  Jeśli natomiast kaloryczność diety będzie zbyt wysoka, to albo naszą wagę utrzymamy na stałym poziomie, albo zaczniemy przybierać na wadze. Prawidłowo, powinniśmy chudnąć od 0,5 do 1 kg na tydzień. To bezpieczne i zdrowe odchudzanie, po którym nie będzie nam groził efekt jojo.

Co zrobić by kaloryczność naszej diety były prawidłowa?

Jeśli naszym celem jest odchudzanie, rozbudowanie masy mięśniowej lub utrzymanie wagi na tym samym poziomie, prawidłowo dobrana kaloryczność diety pomoże nam osiągnąć każdy cel. Musimy mieć świadomość tego, że kluczem do sukcesu będzie dobre obliczenie kaloryczności, ponieważ zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka kaloryczność może pokrzyżować nam wszelkie plany. W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od PPM, czyli od Podstawowej Przemiany Materii. Czym ona jest? To taka ilość energii, jaką nasz organizm potrzebuje jako podstawę do zachowania podstawowych funkcji życiowych w optymalnych warunkach. Jest to szczególnie istotne, ponieważ właśnie taką ilość kalorii musimy dostarczać każdego dnia.

Kolejny etap w dostosowaniu odpowiedniej kaloryczności diety dotyczy oszacowania swojego wydatku energetycznego, jaki jest związany z aktywnością fizyczną. Gdy poznamy wartości podstawowej przemiany materii i wydatek związany z aktywnością fizyczną, możemy obliczyć to, ile nasz organizm potrzebuje energii. Dopiero na samym końcu jesteśmy w stanie poznać odpowiednią kaloryczność diety.
Pamiętajmy, że wybierając konkretny model diety - opierając się na limicie kalorycznym, musimy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki indywidualne, które będą miały wpływ na jej przebieg. Dużym ułatwieniem jest skorzystanie z cateringu dietetycznego, który każdego dnia będzie dostarczać pod nasz adres 5 zbilansowanych i pełnowartościowych posiłków. Po konsultacji przeprowadzonej z dietetykiem, kaloryczność naszego jadłospisu będzie odpowiednio dostosowana dla naszego organizmu. Dzięki zdecydowaniu się na taką opcję, zaoszczędzimy sporo wolnego czasu, który będziemy mogli wykorzystać np. na trening. Dobrze dobrana dieta da nam dużo siły, energii i motywacji do tego, abyśmy osiągnęli to o czym zawsze marzyliśmy.
powrót

KONTAKT

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza poniżej. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.